20 راهکار افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

تمرکز هنگام درس خواندن یکی از مهمترین فاکتورهایی است که تأثیر بسیار زیادی در نمرات دانش دارد. با این حال، خیلی از دانش آموزان به درستی نمی توانند تمرکز کنند و با کوچک ترین چیزها، حواسشان پرت می شود. در این شرایط، دانش آموزان و حتی والدین آنها، مهم ترین راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن را یاد بگیرند تا بتوانند با حواس جمع، درس بخوانند و در نمرات خود موفق شوند. اطلاعات کاملی درباره راه های افزایش تمرکز برای درس خواندن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پیش از این که نحوه افزایش تمرکز هنگام مطالعه را برای شما شرح دهیم، خوب است بدانید که این روش ها می توانند هم برای دانش آموزان و هم برای دانشجویان کاملا مناسب و کاربردی باشند. علاوه بر این که آنها هیچ گونه هزینه زیادی هم ندارند و خیلی راحت در منزل می توانید از آنها استفاده کنید. در این مقاله برای شما توضیح می دهیم که چطور تمرکز کنیم برای درس خواندن و چگونه با استفاده از آنها، می توانید نمرات بهتری در آزمون ها بگیرید.

چرا موقع مطالعه دچار حواس پرتی می شویم؟

قبل از این که درباره افزایش تمرکز هنگام مطالعه صحبت کنیم، ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که اصلا چرا دچار حواس پرتی می شویم؟ در این بخش، برای شما توضیح می دهیم که مهمترین دلایل بروز حواس پرتی شامل چه مواردی می شوند تا بتوانید موقع درس خواندن، از آنها دوری کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

به طور کلی، حواس پرتی به برخی موانع گفته می شود که بر سر راه تمرکز فرد قرار می گیرند. این موانع می توانند هر چیزی باشند که برخی از مهمترین آنها، خاطرات گذشته، تصمیمات آینده، نگرانی، غم و یا ناراحتی خشم یا عصبانیت، ترس و یا سایر موارد این چنینی هستند. البته مواردی که گفتیم، بیشتر دلایل درونی حواس پرتی بودند.

این احتمال وجود دارد که شما به خاطر محرک های بیرونی نیز دچار حواس پرتی شوید و نتوانید تمرکز کنید. به عنوان مثال، عواملی مانند سر و صدا، افزایش یا کاهش نور، وجود دیگران و یا سایر موارد این چنینی، می توانند جزو محرک های بیرونی حواس پرتی در نظر گرفته شوند. با توجه به این موارد، می توان گفت که یکی از مهم ترین راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و یا مطالعه، این است که تا حد امکان از محرک های درونی و بیرونی حواس پرتی دور شوید.

20 راهکار افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

همان طور که پیش از این متوجه شدید، فاکتورهای متعددی می توانند دچار از بین رفتن تمرکز در درس خواندن شوند. قبل از این هم گفتیم که برای رها شدن از حواس پرتی و افزایش تمرکز، باید از محرک های درونی و بیرونی حواس پرتی دور بمانید.

راهکارهای دیگری نیز وجود دارند که به شما کمک می کنند تا تمرکز بیشتری موقع درس خواندن داشته باشید. در این بخش، مهم ترین راه های افزایش تمرکز برای درس خواندن و مطالعه را به شما عزیزان معرفی می کنیم. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه تمرکز کنیم برای درس خواندن و مطالعه، حتما تا پایان این مقاله از همراه ما باشید.

1. سوال پرسیدن

بدون شک یکی از بهترین و مهم ترین راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و مطالعه، این است که سوالاتی را از خود بپرسیم. با پرسیدن این سوالات، ما در واقع خودمان را وادار می کنیم تا با افزایش تمرکز، وقت بیشتر روی خودمان بگذاریم و در نتیجه، این امر موجب افزایش دقت، انگیزه و علاقه ما به مطالعه می شود.

این سوالات می توانند درباره هر چیزی باشد که روی آن مطالعه می کنیم. برای مثال، اگر کتابی در حوزه تاریخ می خوانید، باید همزمان با مطالعه کردن، سؤالاتی درباره درس نیز از خودتان بپرسید و ذهن خود را به چالش بکشید. با توجه به این نکته، هیچ گاه از اهمیت سوال پرسیدن موقع مطالعه غافل نشوید.

2. سریع خواندن مسائل

روش دیگری که تاثیر بسیار زیادی برای افزایش تمرکز و دور شدن از عوامل حواس پرتی دارد، سریع خواندن است. زمانی که شما با سرعت بالایی مسائل را می خوانید، احتمال این که به کمتر مسائل حواس پرتی فکر کنید، خیلی کمتر است. این در حالی است که اگر با سرعت پایینی مطالعه کنیم، مغز ما این وقت را دارد که روی مسائل بیهوده تمرکز کند و این امر، موجب حواس پرتی می شود. پس به هیچ عنوان اهمیت تندخوانی برای افزایش تمرکز را دست کم نگیرید.

3. جدی بودن موقع مطالعه

در صورتی که هر کار دیگری انجام می دهید، آن را کنار گذاشته و با جدیت، شروع به مطالعه و درس خواندن کنید. برای افزایش تمرکز خود در این زمینه، پیشنهاد می کنیم که در ابتدا وقتی برای خود تعیین کنید و بگویید که در این بازه زمانی، مثلا باید تا بخش خاصی از صفحات این کتاب را بخوانم و تا قبل از اتمام این تعداد صفحات، به هیچ عنوان نباید مطالعه را متوقف کنید. این کار باعث می شود که هنگام مطالعه کردن، وسواس خیلی زیادی به خرج بدهید.

4. اشاره کردن به متن موقع مطالعه

فرقی ندارد که با چه چیزی به متن کتاب اشاره می کنید. کلا سعی کنید که با استفاده از انگشت سبابه، یک خودکار و یا حتی یک خط کش، زیر خط هایی که می خوانید را خط بکشید. حتی اگر هم واقعا زیر آنها خط نکشید، فقط کافی است که به همان متن اشاره کنید. این امر اهمیت بسیار زیادی برای افزایش تمرکز دارد.

5. دوست داشتن موضوع مطالعه

خیلی مهم است که شما به موضوعی که درباره آن مطالعه می کنید، علاقه داشته باشید. دلیل این مسئله هم این است که هرچه میزان علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، انگیزه بیشتری برای یادگیری درباره آن خواهید داشت و در نتیجه، آن موضوع بیشتر از قبل در خاطرتان می ماند.

6. مطالعه در مکان درست

در بخش های قبل و زمانی که دلایل حواس پرتی را توضیح می دادیم، گفتیم که مکان شلوغ و پر سر و صدا می تواند یکی از مهمترین دلایل حواس پرتی باشد. به همین دلیل هم برای دور ماندن از صداهای آزاردهنده موقع مطالعه کردن، پیشنهاد می کنیم که حتما در مکان درستی مشغول مطالعه شوید. به عنوان مثال، شما می توانید در یک جشن یا مهمانی مطالعه کنید؟ طبیعتا خیر. هر کسی به دنبال یک موقعیت آرام و آرامش بخش می گردد تا بتواند مطالعه کند.

توجه داشته باشید که حتی شرایط فیزیکی اتاق مانند میز و صندلی هم می توانند روی تمرکز شما تأثیر بگذارند. از این رو، بهتر است حتما اتاقی را انتخاب کنید که از نظر دمای هوا و سردی و یا گرمی، با ذائقه شما سازگار باشد. سعی کنید تا حد امکان، مکان مطالعه را تمیز و مرتب نگه دارید.

7. توانایی نه گفتن

تصور کنید که شما قصد مطالعه دارید و در همان زمان، دوستانتان می خواهند دور یکدیگر جمع شوند. اگر از شما بخواهند که به آنها بپیوندید، بهتر است به آنها نه بگویید و برای ایشان توضیح دهید که در این زمان، قصد مطالعه و درس خواندن دارید.

8. دور شدن از افکار منفی و فکر کردن به چیزهای مثبت

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن که می تواند تأثیر خیلی زیادی در نمرات دانش آموزان و دانشجویان داشته باشد، دور شدن از افکار منفی و فکر کردن به مسائل مثبت است. سعی کنید موقعی که درس می خوانید، به خودتان اعتماد داشته باشید و مطمئن باشید که با درس خواندن، می توانید اطلاعات زیادی به دست بیاورید. علاوه بر این که به این مسئله توجه داشته باشید که افزایش مطالعه، تاثیر بسیار زیادی در سلامت بیشتر مغز دارد.

گاهی مواقع، ممکن است به این مسئله فکر کنیم که مثلا یکی از درس های ما بیش از اندازه سخت است و محال است که آن را یاد بگیریم. با تکرار این حرف، به صورت خودکار یادگیری در ذهن ما مختل شود و حتی اگر چیزی را چندین بار هم بخوانیم، باز هم متوجه نخواهیم شد. به همین دلیل هم سعی کنید با فکر کردن به مسائل مثبت و اعتماد به نفس بیشتری مشغول به درس خواندن و مطالعه شوید.

9. هم راستا بودن قدرت تخیل و اراده

در صورتی که قدرت تخیل و اراده شما هم راستا و هم جهت نباشند، نمی توانید موقع درس خواندن و مطالعه هم تمرکز داشته باشید. در این شرایط، ممکن است موقعی که کتاب را باز و مطالعه را آغاز می کنید، این مسئله مد نظر شما قرار بگیرد که می توانستید هم اکنون با دوستان خود به بیرون بروید. با این حال، اندیشیدن به این تخیلات باعث می شود که بیش از اندازه دچار حواس پرتی و عدم تمرکز شوید. توجه داشته باشید که با درس خواندن، می توانید آینده بهتری داشته باشید و سپس تغییرات خیلی زیادی در زندگی خود ایجاد کنید.

10. ورزش کردن

یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز برای درس خواندن برای دانش آموزان و دانشجویان، ورزش کردن و تحرک داشتن بدنی است. در صورتی که معده شما بیش از اندازه سنگین باشد و یا تحرک نداشته باشید، تمرکز کردن به خودی خود دشوار می شود. به همین دلیل هم علاوه بر ورزش کردن، غذاهای کم حجم و سالم تری بخورید تا معده شما هم سنگین نباشد و بهتر بتوانید تمرکز کنید.

11. نوت برداری کردن

نوت برداری یا همان یادداشت برداری، یکی از بهترین روش ها برای افزایش تمرکز و دور شدن از حواس پرتی در نظر گرفته می شود. اگر شما موقع مطالعه، به صورت همزمان یادداشت برداری هم کنید، مطالبی که می خوانید، با سرعت خیلی بیشتری در ذهنتان می ماند. علاوه بر این که ماندگاری این مسائل در ذهنتان نیز تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا می کند. دلیل این مسئله هم این است که با یادداشت برداری، بین ذهن، چشم و مغز شما ارتباط ایجاد می شود و بهتر می توانید روی فهم مطالب تمرکز کنید.

12. در حال زندگی کردن

یکی از روش هایی که می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش تمرکز هنگام مطالعه داشته باشد، این است که هر زمان که دچار حواس پرتی شدید، از خودتان بخواهید که در حال زندگی کنید و از موضوعات انحرافی دور شوید.

13. عدم قرارگیری در سکوت مطلق

گاهی مواقع، ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که برای داشتن یک مطالعه درست و درس خواندن دقیق، باید در محیطی باشند که سراسر سکوت حکم فرما باشد. درست است که سر و صدا باعث حواس پرتی می شود، اما به هیچ عنوان نباید به دنبال مکانی باشید که سراسر سکوت و بدون هیچ گونه سر و صدایی باشد.

فقط کافی است که به دنبال مکانی باشید که نسبت به سایر مکان های مورد نظر شما، سر و صدای کمتری دارد و آن فضا می تواند به عنوان بهترین مکان برای مطالعه و درس خواندن برای شما در نظر گرفته شود. دلیل این موضوع هم این است که اگر به مکان های بسیار ساکت برای مطالعه عادت کردید، دیگر نمی توانید در محیطی که حتی کوچک ترین سر و صدایی هم دارد، درس بخوانید و این مسئله، شرایط را برای شما بیش از اندازه دشوار می کند.

14. نوشتن دلایل حواس پرتی

در ابتدای این مقاله، برخی از مهمترین دلایلی که باعث ایجاد حواس پرتی می شوند را به اختصار نام بردیم. اکنون باید تمام این دلایل که باعث می شوند شما تمرکز خود را از دست بدهید را روی یک کاغذ بنویسید. حتی اگر کوچک ترین حواس پرتی از موقع مطالعه به سراغ شما آمد، فقط کافی است که آن را روی یک کاغذ بنویسید و کنار بگذارید و پیش خود بگویید که بعدا درباره این مسئله فکر خواهم کرد. با انجام این کار، شما در همان لحظه به مطالعه خود ادامه خواهید داد و بعدا می توانید به مسائلی که باعث حواس پرتی شما شده اند، فکر کنید.

15. صحبت کردن با خود به اندازه محدود

همه ما زمانی که تنها می شویم، درباره مسائل مختلف با خود حرف می زنیم. حالا موقع درس خواندن و مطالعه، باید میزان این صحبت کردن را تا حد امکان پایین بیاوریم و بیشتر روی درس خواندن خودمان تمرکز کنیم.

16. داشتن خواب و استراحت کافی

ممکن است خیلی از دانش آموزان و یا دانشجویان فکر کنند که باید مواقعی که امتحان دارند، تا صبح بیدار مانده و درس بخوانند تا بتوانند در آن امتحان موفق شوند. این در حالی است که کم خوابیدن می تواند تاثیر بسیار مخربی روی مغز بگذرد و شما نه تنها در امتحانتان موفق نخواهید شد، بلکه ممکن است جواب سوال هایی که آنها را بلد هستید را هم از دست بدهید. زیرا کم خوابی، موجب می شود که خون کمتری به مغز برسد و نمی توانید به خوبی تمرکز کنید.

17. استفاده از شبکه های اجتماعی

بدون شک، شبکه های مجازی یکی از مهمترین دلایل حواس پرتی و عدم تمرکز در نظر گرفته می شوند. به همین دلیل هم هر زمان که خواستید برای مطالعه و یا درس خواندن شروع کنید، بهتر است اول از همه گوشی خود را خاموش کرده و درون یک کمد جداگانه قرار دهید.

18. مصرف مقدار محدود کافئین

بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده، یکی از مهمترین راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و مطالعه، مصرف کافئین به مقدار محدود است. به همین دلیل هم می توانید موقع درس خواندن، یک لیوان قهوه، چای و یا حتی کافی میکس بنوشید و سپس با تمرکز بیشتر و خستگی کمتری درس بخوانید. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید در مصرف نوشیدنی های کافئین دار زیاده روی کنید. زیرا این مسئله می تواند نتیجه برعکس بدهد.

 

19. کمک گرفتن از روش تار عنکبوت

آیا تا به حال چیزی درباره روش تار عنکبوت شنیده اید؟ اگر به تار عنکبوت دست بزنید، در مرحله اول عنکبوت کمی تکان می خورد و در مراحل بعد در صورت دست زدن شما، هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نمی دهد. پس اگر شما هم موقع مطالعه با هرگونه حالا عامل حواس پرتی روبرو شدید، می توانید در دفعه اول از خود واکنش نشان دهید و در دفعه های بعد، هیچ عکس العملی از خود نشان ندهید.

20. تمرین بیشتر برای افزایش تمرکز

در نهایت، باید بگوییم که آخرین روشی که می تواند به افزایش تمرکز هنگام مطالعه کمک خیلی زیادی کند، تمرین و تکرار است. شما در صورتی می توانید به تمرکز دست پیدا کنید که همه روش هایی که پیش از این گفتیم را در عمل، تکرار کنید. زیرا افزایش تمرکز، مسئله ای نیست که به صورت ذاتی به شما داده شده باشد و فقط با کمی تمرین و تکرار، می توانید آن را به دست بیاورید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم، اطلاعات کاملی درباره راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، روش های بسیار متعددی برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن وجود دارند که با تمرین و تکرار، می توانید به آنها برسید. این نکته را هم فراموش نکنید که موقع درس خواندن، اول از همه باید از عوامل حواس پرتی خود دور بمانید و سپس با استفاده از روش هایی که در این مقاله گفتیم، تا حد امکان تمرکز خود را بیشتر کنید. در نتیجه، می توانید نمرات خیلی بهتری در امتحان ها و آزمون های مختلف خود بگیرید.

 

اشتراک گذاری: