پیامدهای وارد شدن آسیب به سر و صورت

ضربه های وارده به سر و صورت احتمال افزایش ابتلای افراد را به بیماری های سینوسی بالا می برد و موجب ایجاد زمینه حساسیت و آلرژی را در آنان می شود.
احمد سراوانی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران  گفت: عوامل متعددی می‌تواند خطر ابتلا به سینوزیت را افزایش دهند که سرماخوردگی، حساسیت، هوای سرد، گرفتگی و انحراف بینی، استعمال سیگار و شنا کردن از جمله مهم‌ترین آن‌ها است.
وی با بیان اینکه ضربه به سر و صورت می‌تواند موجب آسیب سینوس‌ها شود، تأکید کرد: ضربه سر و صورت یا آسیب احتمالی سینوس‌ها، می‌تواند خطر ابتلا به سینوزیت را به ویژه در افرادی که حساسیت و زمینه این بیماری را دارند، تا حدود دو برابر افزایش دهد.
سراوانی با اشاره به راه‌های پیشگیری از سینوزیت، اظهار داشت: هر عاملی که موجب افزایش خطر ابتلا به سینوزیت می‌شود، با کنترل آن‌ها می‌توان تا حد بسیار زیادی از سینوزیت پیشگیری و یا به درمان آن کمک کرد.
وی یادآور شد: ورزش منظم، نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در شبانه‌روز، پرهیز از مصرف زیاد داروها به ویژه داروهای ضدفشار خون و داروهای هورمونی، استفاده از بخور و دوش آب گرم و مرطوب کردن دهان و بینی از مهم‌ترین راه‌های دیگر پیشگیری از سینوزیت و کمک به تسریع روند بهبودی این بیماری است.
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید