چگونه موی آسیب‌دیده را ترمیم کنیم؟

آسیب‌دیدگی مو چیزی فراتر از مو خوره است. آسیب‌دیدگی شدید مو منجر به ترک‌خوردگی لایه بیرونی آن می‌شود و چنانچه این ترک دهان باز کند، موی شما در خطر آسیب‌دیدگی بیشتر و شکستگی قرار می‌گیرد. موی شما همچنین ممکن است زمخت یا مجعد به نظر برسد.

=

چه گزینه‌هایی پیش روی شماست؟

اما اکنون سوال اینجاست که آیا تبدیل موی خشک و شکننده، به مویی لطیف و براق امکان‌پذیر است؟ پاسخ به این سوال چندان هم قطعی نیست. در بیشتر موارد، آسیب‌دیدگی مو دائمی است چرا که مو در واقع مجموعه‌ای از سلول های مرده می‌شود که ترمیم آن را غیرممکن می‌سازد.
تنها راه درمان، گذشت زمان، یک قیچی و برداشتن قدم‌هایی در جهت پیشگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر است. اما ناامید نشوید. با در پیش گرفتن مراقبت مناسب از مو و همچنین پشت سر گذاشتن برخی راه‌های درمانی می‌توانید پوسته بیرونی مو را احیا و روند بهبود ظاهر موی خود را حس کنید.

ابتدا مشکل را پیدا کنید

چنانچه مشکل از رنگ مو است:

هدفتان چه زیبا بودن باشد و چه پوشاندن موهای سفید، رنگ‌های شیمیایی رطوبت طبیعی موی شما را از بین می‌برند و موی لطیف را به مویی زمخت تبدیل می‌کنند.

چگونه جلوی آسیب‌دیدگی بیشتر را بگیریم؟

 • رنگ تیره انتخاب کنید. متخصصین اشاره می‌کنند که انتخاب رنگ‌هایی که به رنگ طبیعی موی شما نزدیک است (یعنی رنگ‌های تیره‌تر، نه روشن) آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد. حفظ رنگ‌های غیرطبیعی سخت‌تر است و نیاز به رنگ‌زدن مجدد و مداوم دارد.
 • کمتر رنگ کنید. فاصله انداختن میان هر بار رنگ زدن موی سر نیز می‌تواند آسیب‌دیدگی مو را کاهش دهد. در صورت امکان، بین هر بار رنگ کردن موی سر، بین ۸ تا ۱۰ هفته (حتی بیشتر) فاصله بیاندازید.برای ممکن ساختن چنین امری: موهای سرتان را کمتر بشویید. تنها از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. برای شستشو از آب خنک استفاده کنید. آب داغ منجر به شکافته شدن پوسته بیرونی مو و یا باز شدن آن و در نتیجه از بین رفتن رنگ مو می‌شود.
 • به متخصص مراجعه کنید. سالن‌های آرایشی معمولاً هزینه‌بر هستند اما رنگ کردن مو بهتر است به دست متخصصین این کار سپرده شود. فرد متخصص می‌داند که با استفاده از محصولات مناسب می‌تواند آسیب‌دیدگی مو را به حداقل برساند.

چنانچه مشکل از بلیچ است:

چنانچه رنگ موی خود را از تیره به روشن تغییر داده‌اید، پس به یقین از آسیبی که بلیچینگ می‌تواند به موی شما وارد کند مطلع هستید.
بلیچ در جهت از بین بردن رنگ طبیعی رشته به رشته موهای شما عمل می‌کند. برای انجام چنین عملی، بلیچ به بخش‌های درونی هر تار موی شما نفوذ می‌کند. چنین اتفاقی ملانین مو را که فراهم‌کننده رنگدانه‌های مو است تحلیل می‌کند.
نتیجه این فرآیند، مویی خشک، رخنه‌پذیر، شکننده و آسیب‌پذیر است. تغییرات دائمی به وجود آمده در ساختار مو نیز می‌تواند دوام و انعطاف‌پذیری آن را کاهش دهد.

چگونه جلوی آسیب‌دیدگی بیشتر را بگیریم؟

 • کمتر بلیچ کنید…(یا اصلا نکنید!). راه میانبری وجود ندارد. بلیچینگ همیشه تا اندازه‌ای به موهای شما آسیب می‌رساند. هرچه کمتر روی به این عمل آورید بهتر است.
 • رطوب مو را بیشتر کنید. پیش از بلیچینگ، با پرداخت هزینه بیشتر موی خود را مرطوب کنید تا برای یکی دو هفته جلوی آسیب‌دیدگی‌های ناشی از سشوار کردن و اتو کشیدن مو را بگیرید.
 • از ضدآفتاب استفاده کنید. اشعه UV ساطع شده از آفتاب می‌تواند به موی شما آسیب برساند. موهای بلیچ شده مستعد آسیب دیدن از سوی این اشعات هستند. از کلاهی با لبه پهن استفاده کنید و یا موی خود را ببندید تا از موی سر خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید.

چنانچه مویی خشک و زمخت دارید:

موی آسیب‌دیده معمولاً از فقدان چربی و رطوبتی که مو را می‌پوشاند رنج می‌برد. در این صورت مو درخشندگی خود را از دست می‌دهد.

چگونه از آسیب‌دیدگی بیشتر جلوگیری کنیم؟

 • مو را کمتر بشویید. شامپو، تولید چربی و ترکیبات روی پوست سر را متوقف می‌کند. قرار گرفتن شامپو روی سر شما، چربی موی سر شما را نیز پاک می‌کند. سعی کنید برای حفظ چربی مو و همچنین حفظ رطوبت آن، در صورت امکان کمتر موی خود را بشویید.

چنانچه مویی خشک و وزوزی دارید:

موی وز کرده به این معناست که لایه بیرونی موی شما شکافته شده است. این نوع مو همچنین می‌تواند به معنای آشکار شدن الیاف درونی موی شما باشد.

چگونه از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری کنیم؟

 • موی خود را با آب سرد بشویید. آب داغ لایه بیرونی موی شما را باز می‌کند. این در حالی است که آب سرد به بسته شدن آن کمک می‌کند. شستشو با آب خنک یا سرد به محافظت لایه درونی مو و چربی آن کمک می‌کند.

چنانچه مویی شکننده و بی دوام دارید:

موی شکننده حالتی نی مانند دارد و به راحتی می‌شکند.

چگونه از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری کنیم؟

 • رژیم غذایی متعادلی را دنبال کنید. رژیمی که شامل موادی غنی همچون میوه، سبزیجات و غلات است، مزایای فراوانی را به همراه دارند که سلامت مو نیز یکی از آن‌هاست. بیوتین، ویتامین A و ویتامین C و آهن همگی برای رسیدن به مویی با دوام و شاداب از اهمیت بسیاری برخوردارند.
 • از موی خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. بیش از حد در معرض نور آفتاب بودن می‌تواند موی شما را بی‌دوام و مستعد شکستن کند. موهایی با رنگ روشن همچون بلوند و خاکستری نیز در برابر خطرات نور آفتاب مقاومت کمتری دارند. از کلاه یا محصولاتی که مخصوص مقابله با اشعه UV هستند استفاده کنید.
 • از رنگ کردن، بلیچینگ، روش‌های مراقبت شیمیایی و حرارت دادن به مو خودداری کنید. تا رسیدن به شکنندگی کمتر و دوامی بیشتر، کاملاً به موی خود استراحت بدهید.
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید