جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس، کیسه صفرا و طحال

در مورد جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس، کیسه صفرا و طحال چه می دانید؟ آیا از عوارض این نوع جراحی ها اطلاعاتی دارید؟ چه مواقعی بهتر است از جراحی لاپاراسکوپی به جای جراحی سنتی استفاده کرد؟ در این مقاله از بخش پزشکی در مورد جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس، کیسه صفرا و طحال صحبت خواهیم کرد و نحوه انجام هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

جراحی لاپاراسکوپی آپاندکتومی (آپاندیس برداری) چگونه انجام می شود؟
دو نوع آپاندکتومی وجود دارد: باز و لاپاراسکوپی. نوع جراحی که پزشک شما انتخاب کرده است، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله شدت آپاندیسیت و سابقه پزشکی شما.

آپاندکتومی باز
در طی یک آپاندکتومی باز، جراح برشی در سمت راست پایین شکم شما ایجاد می کند. زائده شما برداشته می شود و زخم با بخیه بسته می شود. این روش به پزشک شما اجازه می دهد در صورت ترکیدگی آپاندیس، حفره شکمی را تمیز کند. در صورت پارگی آپاندیس شما، پزشک ممکن است یک آپاندکتومی باز را انتخاب نماید. همچنین برای افرادی که در گذشته تحت عمل جراحی شکمی قرار گرفته اند، گزینه ارجح است.

جراحی لاپاراسکوپی آپاندکتومی
در طی یک جراحی لاپاراسکوپی آپاندکتومی، جراح از طریق چند برش کوچک در شکم شما به آپاندیس دسترسی پیدا می کند. سپس یک لوله باریک و نازک به نام کانول را قرار می دهد. کانول برای باد کردن شکم از گاز دی اکسید کربن استفاده می کند. این گاز به جراح اجازه می دهد تا آپاندیس شما را با وضوح بیشتری ببیند.

پس از تورم شکم، ابزاری به نام لاپاروسکوپ از طریق برش وارد می شود. لاپاروسکوپ یک لوله بلند و باریک است که دارای یک نور شدید و یک دوربین با وضوح بالا در قسمت جلویی است. این دوربین که تصاویر را بر روی صفحه نمایش می دهد، به جراح این امکان را می دهد که داخل شکم شما را ببیند و ابزارها را هدایت کند. هنگامی که آپاندیس پیدا شد، آن را با قلاب گرفته و برداشته می شود. سپس برش های کوچک تمیز، بسته و پوشیده می شوند.

جراحی لاپاروسکوپی معمولاً بهترین گزینه برای افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن است. خطرات کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و عموماً به زمان ریکاوری کمتری نیاز دارد.

بعد از لاپاراسکوپی آپاندکتومی چه اتفاقی می افتد؟
پس از پایان آپاندکتومی، چند ساعت قبل از مرخص شدن از بیمارستان، تحت نظر خواهید بود. علائم حیاتی شما از جمله تنفس و ضربان قلب، از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. کارکنان بیمارستان همچنین هرگونه عارضه جانبی درمورد بیهوشی یا عمل را بررسی می کنند.

زمان مرخص شدن شما به این موارد بستگی دارد:

وضعیت کلی بدن شما
نوع آپاندکتومی که انجام می شود
واکنش بدن شما به عمل جراحی
در بعضی موارد، شما ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید. در صورت شدید نبودن آپاندیسیت، ممکن است شما بتوانید در همان روز عمل جراحی به خانه بروید. اگر بیهوشی عمومی دریافت کرده باشید، یکی از اعضای خانواده یا دوست شما باید شما را به خانه برساند. اثرات بیهوشی عمومی معمولاً چند ساعت طول می کشد تا از بین برود؛ بنابراین رانندگی پس از انجام عمل خطرناک است.

در روزهای بعد از آپاندکتومی، ممکن است در مناطقی که برش ایجاد شده است، درد متوسطی داشته باشید. هرگونه درد یا ناراحتی باید طی چند روز بهبود یابد. پزشک ممکن است برای تسکین درد، دارو تجویز کند. آنها همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل آنتی بیوتیک تجویز کنند. با تمیز کردن برش ها می توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید. همچنین باید مراقب علائم عفونت باشید که شامل موارد زیر هستند:

قرمزی و تورم در اطراف برش
تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت
لرز
استفراغ
از دست دادن اشتها
گرفتگی معده
اسهال یا یبوست که بیش از دو روز ادامه دارد
اگرچه احتمال ابتلا به عفونت کم است، اما بیشتر افراد از آپاندیسیت و آپاندکتومی آسانی با بهبود می یابند. بهبودی کامل از یک آپاندکتومی حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. در طی این مدت، پزشک شما احتمالاً توصیه خواهد کرد که فعالیت بدنی را محدود کنید تا بدن شما بهبود یابد. در طی دو یا سه هفته پس از آپاندکتومی باید یک قرار ملاقات پیگیری با پزشک خود داشته باشید.

جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا)
کوله سیستکتومی (Koh-luh-sis-TEK-tuh-me) یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است -ارگانی به شکل گلابی که دقیقاً زیر کبد در سمت راست بالای شکم قرار دارد. کیسه صفرای شما، صفرا را جمع می کند و ذخیره می کند- صفرا یک مایع گوارشی است که در کبد شما تولید می شود.

جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی یک عمل جراحی شایع است و عوارض کمی را به همراه دارد. در بیشتر موارد، شما می توانید در همان روز پس از کوله سیستکتومی خود به خانه بروید.

کوله سیستکتومی معمولاً با قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری ریز و ابزار جراحی مخصوص از طریق چهار برش کوچک برای دیدن داخل شکم شما و خارج کردن کیسه صفرا انجام می شود. پزشکان این کار را کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی می نامند. در بعضی موارد ممکن است از یک برش بزرگ برای از بین بردن کیسه صفرا استفاده شود. به این عمل کوله سیستکتومی باز گفته می شود.

بیشتر بدانید: حاملگی هایی که سبب بروز “سنگ کیسه صفرا” می‌شود

کوله سیستکتومی معمولاً برای درمان سنگ کیسه صفرا و عوارض ناشی از آن انجام می شود. اگر موارد زیر اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است کوله سیستکتومی را توصیه کند:

سنگ کیسه صفرا در کیسه صفرا (کوللیتاسیس)
سنگهای صفراوی در مجرای صفراوی (کلدوکلولیتیازیس)
التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)
پولیپ بزرگ کیسه صفرا
التهاب لوزالمعده (پانکراس) به دلیل سنگ صفرا
خطرات جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی
کوله سیستکتومی خطر عوارض کمی دارد؛ از جمله:

نشت صفرا
خون ریزی
عفونت
صدمه به ساختارهای اطراف، مانند مجرای صفراوی، کبد و روده کوچک
خطرات بیهوشی عمومی مانند لخته شدن خون و ذات الریه
خطر عوارض شما بستگی به سلامت کلی شما و دلیل کوله سیستکتومی شما دارد.

آماده شدن برای جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی
مواد غذایی و داروها
جهت آماده شدن برای کوله سیستکتومی، جراح شما ممکن است از شما بخواهد:

شب قبل از عمل چیزی نخورید. ممکن است با داروهای خود یک جرعه آب بنوشید اما حداقل چهار ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.
مصرف برخی داروها و مکمل ها را متوقف کنید. در مورد تمام داروها و مکمل های مصرفی به پزشک خود بگویید. مصرف بیشتر داروها را مطابق تجویز ادامه دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که از مصرف برخی داروهای و مکمل ها خودداری کنید؛ زیرا ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند.
لباس و وسایل شخصی
بیشتر افراد در همان روز پس از عمل کوله سیستکتومی خود به خانه می روند؛ اما عوارضی ممکن است رخ دهد که به یک یا چند شب ماندن در بیمارستان نیاز دارد. در صورت نیاز به ماندن در بیمارستان، برنامه هایی را بریزید؛ مانند آوردن وسایل شخصی مانند مسواک، لباس راحت و کتاب یا مجله برای گذراندن وقت خود در بیمارستان.

اقدامات احتیاطی دیگر
کسی را پیدا کنید که شما را به خانه ببرد و در کنار شما بماند. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که شما را به خانه برساند و شب اول بعد از عمل، نزدیکتان بماند.

کارهایی که قبل از جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی انجام می شود
کوله سیستکتومی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود؛ بنابراین در طی عمل، آگاهی نخواهید داشت. داروهای بیهوشی از طریق ورید در بازوی شما تجویز می شود. پس از عمل کردن داروها، تیم مراقبت های بهداشتی شما لوله ای را در گلو شما وارد می کند تا به شما در تنفس کمک کند. جراح شما سپس کوله سیستکتومی را با استفاده از روش لاپاراسکوپی یا روش باز انجام می دهد.

کارهایی که در طول جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی انجام می شود
بسته به وضعیت شما، جراح شما یکی از دو روش جراحی را توصیه می کند:

کوله سیستکتومی با حداقل تهاجمی (لاپاراسکوپی)
در طی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی، جراح چهار برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. لوله ای با دوربین فیلمبرداری ریز از طریق یکی از برش ها به شکم شما وارد می شود. جراح شما در حالی که از ابزار جراحی در داخل برش های دیگر در شکم شما استفاده می کند، مانیتور ویدئویی را در اتاق عمل مشاهده می کند تا کیسه صفرا را خارج کند.

اگر جراح شما نگران سنگ کیسه صفرا یا مشکلات دیگر در مجرای صفراوی شما باشد، ممکن است از آزمایش تصویربرداری، مانند پرتونگاری یا سونوگرافی استفاده کند. سپس برش های شما بخیه می شوند و شما به بخش بهبودی منتقل می شوید. کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی یک یا دو ساعت طول می کشد.

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی برای همه مناسب نیست. در بعضی موارد، جراح شما ممکن است با یک روش لاپاروسکوپی شروع کرده و لازم باشد که به دلیل بافت زخم ناشی از جراحی یا عوارض قبلی، برش بزرگتری ایجاد کند.

کوله سیستکتومی سنتی (باز)
در طی کوله سیستکتومی باز، جراح یک برش 6 اینچی (15 سانتی متری) در شکم شما در زیر دنده های سمت راست ایجاد می کند. ماهیچه ها و بافت ها به عقب کشیده می شوند تا کبد و کیسه صفرا را نشان دهند. جراح شما کیسه صفرا را جدا می کند. برش بخیه داده می شود و شما به بخش بهبودی منتقل می شوید. کوله سیستکتومی باز یک یا دو ساعت طول می کشد.

بیشتر بدانید: علامت آپاندیس و خط قرمز آن

کارهایی که بعد از عمل جراحی کوله سیستکتومی انجام می شود
برای از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی، شما به بخش بهبودی منتقل می شوید. سپس برای ادامه بهبودی، به یک اتاق بیمارستان منتقل می شوید. بهبودی بسته به روش شما متفاوت است:

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی
افراد غالباً می توانند همان روز جراحی خود به خانه بروند، اگرچه بعضی اوقات به یک شب اقامت در بیمارستان نیاز است. به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که زمانی قادر به خانه رفتن هستید که بتوانید بدون درد بخورید و بیاشامید و قادر به راه رفتن بدون کمک باشید. برای بهبودی کامل حدود یک هفته زمان لازم است.

کوله سیستکتومی باز
انتظار می رود دو یا سه روز در بیمارستان جهت بهبودی بمانید. زمانی که در خانه اید، ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابید.

نتایج جراحی لاپاراسکوپی کوله سیستکتومی
کوله سیستکتومی می تواند درد و ناراحتی سنگ کیسه صفرا را تسکین دهد. درمان های محافظه کارانه مانند اصلاح رژیم غذایی، معمولاً نمی توانند جلوی عود مجدد سنگهای صفراوی را بگیرند. در بیشتر موارد، کوله سیستکتومی مانع از بازگشت مجدد سنگ کیسه صفرا خواهد شد.

اکثر افراد بعد از کوله سیستکتومی دچار مشکلات گوارشی نخواهند شد. کیسه صفرا برای هضم سالم ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است بعد از انجام عمل، مدفوع آبکی (اسهالی) گاه به گاه را تجربه کنند که به طور کلی با گذشت زمان برطرف می شود.

با پزشک خود در مورد هرگونه تغییر در عادت روده یا علائم جدید پس از عمل صحبت کنید. اینکه شما پس از انجام کوله سیستکتومی چگونه به سرعت می توانید به فعالیت های عادی برگردید، بستگی به به روش مورد استفاده ی جراح و سلامت کلی شما بستگی دارد.

افرادی که تحت عمل کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی قرار می گیرند، می توانند پس از چند روز دوباره به کار خود برگردند. کسانی که تحت عمل کوله سیستکتومی باز قرار می گیرند، ممکن است یک هفته یا بیشتر برای بهبودی کافی برای بازگشت به محل کار نیاز داشته باشند.

جراحی لاپاراسکوپی حذف لاپاراسکوپی اسپیلن (طحال)
طحال ارگانی پر از خون است که در حفره فوقانی سمت چپ شکم قرار دارد. این یک سلول ذخیره کننده گلبولهای قرمز است و شامل بسیاری از گلبولهای سفید تخصصی به نام “ماکروفاژها” (سلولهای مبارزه با بیماری) است که برای فیلتر کردن خون عمل می کنند.

طحال بخشی از سیستم ایمنی بدن است و همچنین ذرات خونی قدیمی و آسیب دیده را از سیستم خون خارج می کند. طحال به بدن کمک می کند تا باکتری ها را شناسایی و از بین ببرد. طحال می تواند بر تعداد پلاکت ها، تعداد گلبول های قرمز و حتی شمارش گلبول های سفید تأثیر بگذارد.

بیشتر بدانید: طحال چه وظیفه ای در بدن دارد؟

چگونه میتوان فهمید که طحال باید برداشته شود؟
دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است نیاز به حذف طحال وجود داشته باشد و لیست زیر، گرچه همه شامل نیست، اما متداول ترین دلایل آن است:

ایمنی خودکار ترومبوسیتوپنی (کاهش تعداد پلاکت های خون) پورپورا (ITP):
این شایع ترین دلیل است. در این بیماری تعداد پلاکت های بیمار کم است؛ زیرا بدن آنتی بادی را در پلاکت ها ایجاد می کند که باعث از بین رفتن آنها در طحال می شود. از آنجا که پلاکت ها سلول های خونی هستند که به لخته شدن خون کمک می کنند، بیمارانی که در معرض خطر خونریزی قرار می گیرند، پلاکت ها خط اول درمانی هستند اما وقتی این موفقیت آمیز نباشد، برداشتن طحال می تواند روش درمانی یا فراهم نمودن بهبود قابل توجهی در پلاکت در اکثر موارد باشد.

کم خونی همولیتیک:
در این بیماری بدن آنتی بادی هایی را برای گلبول های قرمز ایجاد می کند که بعداً در طحال از بین می روند. در صورت عدم موفقیت در درمان آن، برخی از بیماران برای جلوگیری یا کاهش نیاز به ترانسفوزیون، نیاز به برداشتن طحال دارند.

شرایط ارثی (ژنتیکی):
بیماری های مختلفی وجود دارد که بر شکل گلبول های قرمز تأثیر می گذارد؛ از جمله اسفروسیستوز، بیماری سلول های داسی یا تالاسمی. در این بیماران، طحال گلبول های قرمز را غیر طبیعی تشخیص می دهد و ممکن است باعث پایین آمدن سطح آنها شود که احتمالاً برای بهبود علائم، نیاز به اسپلنکتومی (برداشتن طحال) دارد.

بدخیمی:
به ندرت، بیماران مبتلا به سرطان سلولهایی که با عفونت مبارزه می کنند، معروف به لنفوم یا انواع خاصی از لوسمی هستند نیاز به برداشتن طحال دارند. وقتی طحال بزرگتر می شود، بعضی اوقات پلاکت های زیادی را از خون شما خارج می کند و باید برداشته شود. بعضی اوقات طحال برای تشخیص یا درمان تومور برداشته می شود.

دلایل دیگر:
گاهی اوقات خون رسانی به طحال مسدود شده (انفارکتوس) یا شریان به طور غیرطبیعی منبسط می شود (آنوریسم) و طحال باید خارج شود. به ندرت طحال می تواند آلوده شود که به بهترین وجه با برداشتن درمان می شود.

تشخیص مشکل در طحال و نیاز به لاپاراسکوپی طحال
ارزیابی به طور معمول شامل شمارش کامل خون (CBC) است تا میزان، اندازه و شکل سلول های موجود در خون بررسی شود. گاهی اوقات گرفتن نمونه مغز استخوان مهم است. مغز استخوان جایی است که گلبول های قرمز و سایر اجزای خون ساخته شده اند و برای درک منبع مشکلات می توانند بسیار مفید باشند. نهایتا، تقریباً هیچ کس طحال خود را بدون تصویر برداری قبلی، بر نداشته است.

مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (اسکن CAT) یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI). شناخت اندازه و شکل طحال برای درک علت این مشکل و همچنین برای برنامه ریزی های جراحی بسیار مفید است. علاوه بر این، گاهی اوقات اسکن هسته ای طحال می تواند مفید باشد؛ به خصوص اگر مشکوک به انگل های کوچک مربوط به طحال و ارگان های جانبی (طحال) باشد.

مزایای لاپاراسکوپی اسپلنکتومی چیست؟
نتایج فردی ممکن است بسته به وضعیت کلی و سلامتی شما متفاوت باشد، اما مزایای رایج آن عبارتند از:

درد کمتر بعد از عمل
اقامت کوتاه تر در بیمارستان
بازگشت سریع تر به یک رژیم غذایی منظم و ثابت
بازگشت سریع تر به فعالیتهای عادی
نتایج آرایشی بهتر
فتق برش کمتر
آیا من کاندیدای مناسبی برای حذف لاپاراسکوپی طحال هستم؟
اکثر بیماران می توانند لاپاراسکوپی اسپلنکتومی داشته باشند. اگرچه تجربه جراح بزرگترین عامل برای نتیجه موفقیت آمیز است، اما اندازه طحال مهمترین عامل تعیین کننده در تصمیم گیری در مورد برداشتن طحال به صورت لاپاراسکوپی است. هنگامی که اندازه طحال بسیار بزرگ است، انجام روش لاپاروسکوپی دشوار است.

برخی اوقات وصل کردن شریان به طحال درست قبل از عمل با استفاده از فن آوری ویژه اشعه ایکس می تواند طحال را کوچک کند تا تکنیک لاپاراسکوپی انجام شود. شما باید با یک مشاور جراح واجد شرایط در برداشتن طحال لاپاراسکوپی به همراه مشورت با سایر پزشکان خود ارزیابی کاملی بدست آورید تا دریابید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

چه آمادگی هایی برای لاپاراسکوپی طحال لازم است؟
پس از بررسی جراح در مورد خطرات و مزایای احتمالی عمل شما، باید رضایتی کتبی برای عمل جراحی ارائه دهید.
آماده سازی قبل از عمل بسته به سن و وضعیت پزشکی شما شامل کارکرد خون، ارزیابی پزشکی، اشعه ایکس سینه و EKG است.
ایمن سازی با واکسن برای جلوگیری از عفونت باکتریایی بعد از برداشتن طحال باید در صورت امکان دو هفته قبل از عمل تجویز شود.
انتقال خون و یا فرآورده های خونی مانند پلاکت بسته به شرایط شما ممکن است مورد نیاز باشد.
توصیه می شود شب قبل یا صبح عمل جراحی دوش بگیرید.
بعد از نیمه شب قبل از عمل، شما نباید چیزی بخورید و بنوشید به جز داروهایی که جراح شما به شما گفته است مجاز به مصرف یک جرعه آب هستید.
داروهایی مانند آسپرین، رقیق کننده خون، داروهای ضد التهابی (داروهای آرتروز) و ویتامین E ممکن است نیاز به توقف موقت برای چند روز تا یک هفته قبل از عمل داشته باشد.
دو هفته قبل از جراحی نباید از رژیم های درمانی یا کرم گل راعی استفاده کرد.
سیگار را ترک کنید و هر کمکی را که ممکن است در خانه نیاز داشته باشید را از پیش ترتیب دهید.

حذف طحال با روش لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟
شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت و کاملاً در خواب هستید. کانول (لوله ای توخالی) توسط جراح شما در شکم قرار می گیرد و شکم شما با گاز دی اکسید کربن متورم می شود تا فضایی برای کار ایجاد شود. لاپاروسکوپی (تلسکوپ ریز متصل به دوربین فیلمبرداری) از طریق یکی از کانول ها وارد شده که یک تصویر ویدئویی از اندام های داخلی و طحال را در یک مانیتور تلویزیونی ارائه می دهد.

چند کانول در مکان های مختلفی روی شکم شما قرار می گیرند تا جراح شما بتواند وسایل را در شکم شما قرار دهد تا کار کند و طحال شما را خارج کند. جستجوی طحال ها (اضافی) و سپس حذف این طحال اضافی انجام می شود؛ زیرا 15٪ از افراد طحال کوچک و اضافی دارند. پس از قطع طحال از هر آنچه که به آن متصل شده است، داخل یک کیسه مخصوص قرار می گیرد. کیسه همراه با طحال داخل یکی از برش های کوچک اما بزرگترین برش شکم شما کشیده می شود. طحال به تکه های کوچکتری شکسته شده و درون کیسه ای مخصوص قرار گرفته و کاملاً برداشته می شود.

چه اتفاقی می افتد اگر عمل جراحی لاپاراسکوپی انجام یا تمام نشود؟
در تعداد کمی از بیماران روش لاپاراسکوپی انجام نمی شود. عواملی که ممکن است امکان انتخاب یا تبدیل به روش “باز” را افزایش دهند، شامل چاقی، سابقه جراحی قبلی شکم که باعث ایجاد بافت جای زخم متراکم شده، عدم توانایی در حفظ ثبات اندامها یا مشکلات خونریزی در طول عمل است.

تصمیم برای انجام روش باز، تصمیمی است که توسط جراح شما قبل یا در حین عمل گرفته می شود. هنگامی که جراح احساس کند که بهتر است روش لاپاراسکوپی را به روش باز تبدیل کرد، این یک عارضه نیست؛ بلکه تصمیم گیری صحیحی در جراحی است. تصمیم برای تبدیل به یک روش باز کاملاً مبتنی بر ایمنی بیمار است.

بعد از جراحی لاپاراسکوپی طحال چه می توان انتظار داشت؟
بعد از عمل به شما مایعات داخل وریدی (IV) داده می شود. برای تسکین ناراحتی که ممکن است از برش های کوچک به شما وارد شود، به شما داروی مسکن درد داده می شود. شما باید به پرستار و جراح خود اطلاع دهید که نیاز شما به داروهای مسکن درد چه میزان است؛ زیرا افراد دارای آستانه درد متفاوتی هستند.

به محض اینکه بتوانید مصرف خوراکی، دفع ادرار و مراقبت از نیازهای اساسی خود را از سر بگیرید، به طور معمول قادر خواهید بود به خانه بروید. جراح شما زمانی که به خانه رفتن امن باشد، به شما اطلاع خواهد داد.

مراقبت های لازم پس از لاپاراسکوپی طحال
به طور معمول هنگامی که به خانه رفتید، ممکن است موارد زیر را انجام دهید، اما هر وضعیت متفاوت است و فعالیت های “در خانه” باید با پزشک خود در میان گذاشته شود.

فعالیت: می توانید راه بروید و از پله ها بالا بروید. شما می توانید دوش بگیرید، اما بیشتر جراحان ترجیح می دهند که حداقل یک هفته یا بیشتر بعد از عمل در وان خیس نشوید. وقتی احساس قدرت بیشتری می کنید، از جراح خود در مورد فعالیت های شدیدتر سؤال کنید.
رانندگی: از جراح خود سؤال کنید. بیشتر افراد می توانند 5 تا 7 روز بعد از عمل رانندگی را از سر بگیرند. هنگام رانندگی نباید از داروهای مسکن درد استفاده کنید.
رژیم غذایی: مگر اینکه شرایط غذایی خاصی مانند دیابت داشته باشید، می توانید در خانه از یک رژیم عادی استفاده کنید.
عملکرد روده: معمولاً یبوست بعد از عمل، به ویژه هنگامی که داروی ضد درد مصرف می کنید، زیاد است. نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی بسیار مهم است. جراح شما ممکن است در مورد موادی برای کمک به عملکرد روده بعد از عمل به شما توصیه کند. قبل از عمل جراحی از جراح خود درباره ی مسهل کننده ها سؤال کرده یا با آنها تماس بگیرید.

عوارض لاپاراسکوپی طحال
عوارض ناشی از لاپاراسکوپی اسپلنکتومی بسیار نادر است، اما شما باید بر اساس مورد خاص خود در مورد عوارض احتمالی با پزشک خود مشورت کنید. عوارض احتمالی ممکن است شامل عفونت محل کانول، ذات الریه پ، خونریزی داخلی یا عفونت در داخل شکم در محلی که قبلاً طحال بوده است باشد؛ اگرچه این عوارض نادر است. لوزالمعده پس از عمل ممکن است ملتهب شده (پانکراس) یا شاهد نشت مایعاتی باشید. مشکلاتی که ممکن است چند ماه تا سالها به وجود بیاید، فتق در محل های کانول یا عفونت بیش از حد در کل بدن است. این عارضه نیز نادر است.

عفونتی که بیش از حد بعد از طحال رخ می دهد، OPSI یا عفونت بیش از حد پس از اسپلنکتومی نامیده می شود. OPSI نتیجه عدم وجود طحال برای مبارزه با برخی عفونت های باکتریایی است. ایمن سازی معمولاً قبل از برداشتن طحال شما انجام می شود و روشی برای کمک به بدن در مبارزه و جلوگیری از عفونت است. در صورت بروز عفونت، می توان آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین تجویز کرد؛ زیرا باکتری هایی که معمولاً باعث ایجاد این نوع عفونت می شوند، نسبت به آنتی بیوتیک ها بسیار حساس هستند. مهم است که به پزشک خود یا هر پزشکی که سلامتی شما را تحت پوشش قرار داده است، بگویید که طحال شما برداشته شده است.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم
در صورت بروز هر یک از موارد زیر حتما با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید:

تب مداوم بیش از 101 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد)
خون ریزی
افزایش تورم شکم
دردی که توسط داروهای مسکن برطرف نمی شود
حالت تهوع یا استفراغ مداوم
لرز
سرفه مداوم یا تنگی نفس
چرکی شدن زهکشی ها (عفونت) در هر برش
قرمزی در اطراف هر یک از بریدگی های شما که رو به وخامت است و بزرگتر می شود
شما قادر به خوردن یا نوشیدن مایعات نیستید
این مقاله برای ارائه یک مرور کلی از لاپاراسکوپی اسپلنکتومی در نظر گرفته شده است. این دستور العمل به عنوان جایگزینی برای مراقبت های پزشکی حرفه ای یا بحث بین شما و جراح خود در مورد نیاز به برداشتن طحال با روش لاپاراسکوپی در نظر گرفته نشده است. توصیه های خاص ممکن است در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی متفاوت باشد. اگر در مورد نیاز خود به لاپاراسکوپی اسپلنکتومی، گزینه های جایگزین، صورتحساب یا پوشش بیمه یا تجربه جراحان خود سؤالی دارید، از جراح خود یا کارمندان مطب او در مورد آن سؤال کنید. اگر در مورد عمل یا پیگیری های بعدی سؤال دارید، قبل یا بعد از عمل، در مورد آنها با جراح خود صحبت کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید