نکات مهم بهداشت دهان و دندان در روزهای کرونایی

بیماری  کرونا این روزها زندگی همه را فلج کرده است. اگر به دلیل بیماری همه گیر کرونا نمی توانید به دندانپزشکی مراجعه کنید آیا باید نگران باشید؟ آیا می توانید بهداشت را خودتان در خانه رعایت کنید؟ و اگر نیاز اضطراری به دندانپزشک پیدا کردید چه کاری باید انجام دهید؟

به گزارش گاردین، برای بسیاری از ما عدم مراجعه به دندانپزشکی تنها یکی از راه های مختل شدن زندگی در سال 2020 است. انجمن دندانپزشکان انگلیس تخمین می زند از زمان قرنطینه در ماه مارس دندانپزشکان در انگلیس می گویند درمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا 19 میلیون بار کمتر شده است.

در حال حاضر چه خدمات دندانپزشکی موجود است؟

اگرچه برخی از درمان های معمول دندانپزشکی در حال حاضر دوباره در دسترس هستند، اما در انگلستان ظرفیت عمل جراحی ها کاهش یافته است و بعضی از آنها بیماران را با توجه به سطح نیاز و خطر موجود در حال حاضر تریاژ می کنند.

اگر می خواهید به دندانپزشکی مراجعه کنید، توصیه می شود از طریق تلفن یا ایمیل با آنها تماس بگیرید تا ببینید آیا مراجعه شما ضروری است یا خیر.

بیشتر بخوانید: کرونا با مغز انسان چه می کند؟

خطر ابتلا به ویروس کرونا در دندانپزشکی چقدر است؟

اگرچه تصور می شود که دندانپزشکان در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به کووید-19 قرار دارند، اما مطالعه ای که اخیرا روی 2 هزار و 200 دندانپزشک آمریکایی انجام شد نشان می دهد کمتر از یک درصد در ماه ژوئن آزمایش شان مثبت بوده است. پروفسور دیمین والمسلی، مشاور علمی انجمن دندانپزشکان انگلیس می گوید: توجه روزمره دندانپزشکان به کنترل عفونت و ضدعفونی وسایل شان برای آنها یک مزیت محسوب می شود و این تقریبا طبیعت دوم ماست.

در شرایط فعلی چه کاری برای مراقبت از دندان ها باید انجام دهیم؟

والمسلی می گوید: اغلب مشکلات دندانی قابل پیشگیری است. مسواک زدن صبح و شب، هر بار به مدت دو دقیقه به طور کلی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کافی است، اما مطالعات نشان داده است افراد به طور متوسط 43 ثانیه مسواک می زنند.

از چه نوع خمیردندان استفاده کنیم؟

هر خمیر دندان حاوی فلوراید را می توان استفاده کرد چراکه نه تنها به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند بلکه سرعت پیشرفت هرگونه پوسیدگی موجود را نیز کند می کند.

آیا استفاده از مسواک برقی ایده خوبی است؟

آنچه که با آن مسواک می زنید از مسواک زدن اهمیت کمتری دارد. والمسلی می گوید: اگر با مسواک دستی دو دقیقه و هر روز دو بار مسواک بزنید به همان اندازه مسواک برقی موثر است. برخی مسواک های برقی دارای تایمر یا حتی یک اپلیکیشن هستند که به شما کمک می کند تا دقیق تر مسواک بزنید.

هر چند وقت یک بار باید مسواک خود را تعویض کنیم؟

دندانپزشکان توصیه می کنند هر سه ماه یک بار مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید، اما تعداد بسیار کمی از مردم این کار را می کنند.

آیا مسواک زدن خطر ویروس کرونا را کاهش می دهد؟

مارتین ادی، استاد برجسته دندانپزشکی در دانشگاه بریستول اظهار می دارد: مسواک زدن بیشتر باید همراه با شستن دست برای محافظت در برابر ویروس کرونا انجام شود زیرا عوامل ضد میکروبی موجود در خمیر دندان و دهانشویه باعث کاهش باکتری های دهان می شود.

ارتباط کرونا با مسواک زدن هنوز اثبات نشده است، اما هفته گذشته یک مطالعه از دانشگاه کاردیف “علائم امیدوار کننده ای” کشف کرد که دهان شویه می تواند به از بین بردن ویروس کرونا کمک کند. تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی تاثیر بهداشت دهان و دندان در کاهش خطر ویروس کرونا در حال انجام است.

بیشتر بخوانید: آیا خارش گلو و سرفه از علائم آلرژی است یا کرونا؟

غیر از مسواک زدن کامل چه کار دیگری می توانیم انجام دهیم؟

اگر قبلا به طور مرتب نخ دندان می کشیدید الان هم این کار را ادامه دهید، اما اگر هنوز به این کار عادت نکرده اید، استفاده از برس بین دندانی برای شما از نخ دندان راحت تر است. اگر سابقه بیماری لثه ای داشته اید تمیز کردن بین دندان ها برای شما بسیار مهم است این کار را حتما قبل از مسواک زدن انجام دهید.

چه کاری دیگری باید انجام دهیم؟

آگاهی از آنچه که می خورید برای داشتن دهانی سالم ضروری است. بسیاری از افراد طی شیوع همه گیر قند و الکل بیشتری مصرف کرده اند که این برای سلامتی دهان و دندان برای طولانی مدت مضر است. بنابراین توجه به برنامه غذایی برای سلامت دهان و دندان نیز حائز اهمیت است.

برای جلوگیری از فشار دادن دندان ها روی هم چه کاری انجام دهیم؟

گزارش شده است فشار دادن دندان ها روی هم طی همه گیری به دلیل افزایش سطح استرس شیوع بیشتری پیدا کرده است، اگر می دانید که هنگام تمرکز یا فشار روحی تمایل به فشار دادن دندان ها روی هم دارید، آگاهی از آن ممکن است برای ترک این عادت کافی باشد.

مقابله با سنگ زنی در خواب معروف به دندان قروچه دشوارتر است. حتی ممکن است از انجام این کار آگاهی نداشته باشید، اما می تواند باعث بی خوابی، درد صورت و سردرد شود. دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا دندان هایتان با این کار آسیب می بیند یا خیر و درمان های احتمالی را به شما پیشنهاد دهد که در شرایط حال حاضر می توانید به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

به چه نکات دیگری باید توجه کنیم؟

علائم سرطان دهان می تواند آزاردهنده، اما قابل کنترل باشد از آنجا که تصور مردم این است که آنها فقط یک مشکل جزئی دارند شاید اهمیت چندانی به علائم ندهند، اما باید بدانید اگر زخم های دهانی دارید که طی چند هفته بهبود پیدا نکردند یا توده های مداوم در دهان یا غدد لنفاوی (در گردن) به طور ناگهانی ایجاد شده اند که خوب نمی شوند باید هر چه سریع تر با دندانپزشک یا پزشک خود تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید