راجع به کاربردهای گزنه چه می دانید؟ خواص گزنه

مهمترین فواید سلامتی گزنه شامل توانایی آن برای سم زدایی بدن، بهبود متابولیسم، تقویت ایمنی بدن، افزایش گردش خون، بهبود سطح انرژی، مدیریت قاعدگی، به حداقل رساندن علائم یائسگی و کمک به مراقبت از پوست است. گزنه توانایی محافظت از کلیه و سلامت کیسه صفرا، کاهش التهاب، افزایش توده عضلانی، تنظیم فعالیت هورمونی، جلوگیری از دیابت، کاهش فشار خون، تسکین هموروئید و بهبود شرایط تنفسی را دارد.

گزنه دو پایه چیست؟

این گیاه گلدار علفی برای بسیاری از افراد به دلیل برگ های تیز و گزنده ای که دارد، به عنوان یک گیاه آزاردهنده در نظر گرفته می شود اما هزاران سال است که مردم در سراسر دنیا از این گیاه برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرده اند. نام علمی آن Urtica dioica است و این گیاه یکی از شش گونه در خانواده Urtica است. محدوده بومی گزنه دو پایه، که در بعضی از نقاط به عنوان گزنه معمولی نیز شناخته می شود، گسترده است، از جمله آفریقا، اروپا، آسیا و آمریکای شمالی. این گیاه نسبتا کوچک است و به ندرت از ارتفاع یک و نیم متر فراتر میرود. برگ ها و ساقه ها در بعضی از زیر گونه ها دارای پرزهای گزنده ای هستند که در هنگام لمس مجموعه ای از مواد شیمیایی از جمله هیستامین، اسید فرمیک، سروتونین و استیل کولین را آزاد می کنند. این مسئله باعث تحریک و احساس ناراحت کننده ای در پوست می شود، به همین دلیل است که نامهای رایج دیگر برای گزنه در مناطق مختلف علف گزنده و گزنه سوزان هستند.
با این حال، هنگامی که شما این ساقه ها و برگ ها را می جوشانید و یا روغن های قدرتمند آن را استخراج می کنید، این مواد گزنده خنثی می شوند و از مزایای واقعی گیاه میتوانید لذت ببرید. برخی از فرهنگ ها حتی سوپ گزنه را تهیه می کنند و یا از آن در تهیه پنیر استفاده می کنند تا به وعده های غذایی خود مواد مغذی بیشتری اضافه کنند. برگ های گزنه معمولا به صورت چای دم می کشند که فواید بسیاری دارد اما این گیاه می تواند به صورت موضعی به شکل عصاره روغن استفاده شود. با این حال، حتما این روغن طبیعی را با روغن های حامل ترکیب می کند، زیرا می تواند بسیار قوی باشد.

فواید سلامتی گزنه

با توجه به اینکه تحقیقات بیشتری در مورد گزنه انجام شده است، این گیاه حتی معروف تر نیز شده است، زیرا میزان گوناگونی اثرات دارویی اثبات شده آن بسیار مؤثر هستند. بیایید نگاهی دقیق تر به فواید سلامتی آن داشته باشیم.

سم زدایی بدن

طیف گسترده ای از مواد مغذی مفید در گزنه، آن را به یک سم زدای مناسب برای بدن تبدیل کرده است و مشخص شده است به آرامی سموم را از بدن پاک میکند. همچنین گزنه به عنوان یک دیورتیک، می تواند این اطمینان را حاصل کند که این سموم در بدن خنثی می شوند و سپس به سرعت حذف می شوند. گزنه به عنوان یک جایگزین شناخته شده است، به این معنی که می تواند باعث بهبود کارایی جذب مواد مغذی در روده شود و اطمینان حاصل کند که پروسه های گوارش به راحتی انجام می شوند و از انباشت سموم خطرناک جلوگیری می شود. همچنین سیستم لنفاوی را تحریک می کند و کمک می کند تا بدن از سموم اضافی در کلیه ها نیز رهایی یابد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید